Ładne zegarki damskie

Polpora. Zegarek dnia trzynastego… w piątek

W ostatniej kolekcji zegarków firmy Polpora, marki już doskonale rozpoznawalnej wśród koneserów czasomierzy, dominują modele z polskojęzycznym wskazaniem dnia tygodnia.
Okienka kalendarza w tarczach zegarków, czy dodatkowe minitarcze wskazań są szczególnie popularne we współczesnych zegarkach mechanicznych, jednak do niedawna widniał w nich zawsze napis w którymś z obcych języków.

Można oczywiście dyskutować o samej potrzebie umieszczenia wskaźnika dnia tygodnia w zegarku naręcznym. Przy coraz większej znajomości języków obcych, można szczególnie poddawać w wątpliwość wyższość wskazań w ojczystym języku. Mamy jednak w naszej (wcale nie narodowej) tradycji pewne przyzwyczajenia i przesądy, w których przykładowo każdy poniedziałek, a nie “Monday” i trzynasty przypadający tylko w piątek, a nie “Friday” niosą ze sobą odpowiednie nasze zachowania.
Najpopularniejsze na naszym rynku są modele wskazujące te dane w języku angielskim. Można także znaleźć język naszych zachodnich sąsiadów, czasami francuski, czy szczególnie w zegarkach japońskich, któryś z charakterystycznych języków azjatyckich. Trudno oczywiście wymagać, by szwajcarscy producenci wykonywali specjalne warianty modeli dla naszego małego przecież rynku.
Na szczęście dla naszych rodaków poszukujących zegarków z polskojęzycznym kalendarzem, na zaprojektowanie i wykonanie takich modeli, mogła sobie pozwolić produkująca małe serie zegarków firma Polpora.
Zegarki Aer Duo i Wawel posiadają odpowiednio wykonane dyski kalendarza dnia tygodnia, z napisami tak na białym jak i czarnym tle, ze szczególnie trudnymi do wykonania, ze względu na wielkość czcionki i pozycjonowanie dysku, literami “ą” i “ś”.

W modelu Duet realizacja wskazania dnia tygodnia odbywa się poprzez dodatkową wskazówkę na minitarczy wskazań opatrzonej nazwami kolejnych dni. W modelu tym znalazł się także wskaźnik rezerwy naciągu sprężyny. Dzięki grafice tego właśnie wskazania, wśród znawców zegarków przyjmowanego jako jedna z wielu komplikacji i dodatkowym okręgu przy wskazaniu dnia miesiąca uzyskano doskonale zrównoważony układ tarczy zegarka.

Ostatnim z tegorocznej kolekcji zegarków Polpory, już bez kalendarza dnia tygodnia, jest model Belweder, podobnie jak wymieniony powyżej Wawel uzupełniający kolekcję “Stolice Polski” – pierwszą wyemitowaną w fabryce w Zielonej Górze. Jest on doskonałym zegarkiem garniturowym, a dzięki wykonanej w szlifie słonecznym grafitowej tarczy, z jednej strony nawiązuje do modeli produkowanych w połowie poprzedniego wieku, a z drugiej poprzez refleksy świetlne skupia na sobie uwagą i dodaje zegarkowi elegancji.
Nie tylko nabywającym zegarki z polskim wskazaniem warto zwrócić uwagę, że”Ś najbliższy piątek trzynastego wypadnie w maju.

Władysław Meller
www.zegarki.info.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Nie   #jest